Räkor 70/90, 2.5kg
Frysta räkor / Fiskad vid Grönland / 70-90st räkor per kg / 207kr/kg
598 kr
Fri hemleverans från 990 kr
30 dagars kvalitetsgaranti
Frysta räkor / Fiskad vid Grönland / 70-90st räkor per kg / 207kr/kg
598 kr
Fri hemleverans från 990 kr
30 dagars kvalitetsgaranti
Våra MSC-märkt räkor fångas i de kalla vattnen utanför Grönland. De har en fast konsistens och en ljust rosa färg som visar deras ursprung. Smaken är en balanserad mix av sötma och lätt sälta, vilket gör dem till en delikatess. Räkorna är förkokta och säljs i storlekar om 70-90 stycken per kilo. Priset är 207 kr/kg.
Priset per kilo för Räkor 70/90 är 239 kr/kg
Räkor är rika på protein, vitamin D, B12 och selen, vilket bidrar till kalciumbalans, cellproduktion och ger antioxidanter.
Vi samarbetar med små producenter för att säkerställa hållbarhet och ansvar från fångst till konsument. Våra räkor är MSC-certifierade, vilket innebär att de kommer från ett fiske som uppfyller strikta MSC miljökrav för hållbart fiske. Läs mer om MSC-certifieringen på www.msc.org/se.
Vi erbjuder fri hemleverans från Umeå till Ystad vid köp över 990 kr. Du kan själv välja leveransdag och tid. Beställ våra räkor med fri hemleverans eller utforska fler fantastiska matfiskar hos oss. Utforska vårt utbud av skaldjur och hitta nya favoriter.
| Vikt | 2,5 kg |
|---|---|
| Innehållsförteckning | Förkokt |
| Jämförpris | 239 kr/kg |
| Portionsstorlek | 70-90 per kg |
| Latinskt namn | Caridea |
| Fångstmetod | Fiskad |
| Fångstredskap | Trål |
| Fångstområde | Barents hav |
| Fångstzon | FAO27 |
| Tillstånd | Styckfryst |
| Bäst före | 6-12 månader |
| Förvaring | Djupfryst -18 C eller kallare. Bör ej omfrysas efter upptining. |
| Energivärde | 449kJ/106kcal |
|---|---|
| Fett | 1,1g |
| Varav mättat fett | 0,2g |
| Kolhydrater | 0g |
| Varav sockerarter | 0g |
| Protein | 24g |
| Salt | 2,5g |
Q: När levereras mina varor?
A: När du lagt din beställning kommer vi att kontakta dig via telefon inom 1-2 dagar för att bestämma dag och tid för din hemleverans.
Q: Vad har ni för returvillkor och kvalitetsgaranti?
A: Returrätten gäller ej för livsmedel men vi erbjuder alltid en månads smak & kvalitetsgaranti om produkten är undermålig eller frostskadad så kommer vi och hämtar varorna och ersätter den med nya eller ger dig pengarna tillbaka.
Q: Hur snabbt får jag svar?
A: Du kan alltid ringa oss mellan kl 10-16 på vardagar och få svar direkt av vår kunniga personal. Du kan också maila till oss och kan då se fram emot svar inom 24h beroende på vilken tid på dygnet du skriver till oss.
Q: Är fisken färsk eller fryst?
A: Vi säljer styckfrysta kvalitetsprodukter av fisk & skaldjur som är framtagna för att underlätta för dig som kund då du bara kan ta fram några bitar ur frysen som alltid smakar bra. I många fall är vår frysta fisk bättre än den färska i både smak, kvalitet och näringsinnehåll. Färsk fisk tar åtskilliga dagar, ibland veckor innan den når fiskdisken då är vår fisk som fryses i samband med fångsttillfället mycket fräschare och håller en bättre struktur i köttet.
Kontakta oss gärna om det är något du funderar över eller behöver hjälp med.
En familj på fyra personer som äter fisk två gånger i veckan gör av med ca. 5-6 kg fisk i månaden.

