Fish & Chips Filé (Tempura Koljafilé), 2kg
Hållbart fiskad / Nordostatlanten / Styckfryst 90-120g / Tempuerainbakad
398 kr
Fri hemleverans från 990 kr
30 dagars kvalitetsgaranti
Hållbart fiskad / Nordostatlanten / Styckfryst 90-120g / Tempuerainbakad
398 kr
Fri hemleverans från 990 kr
30 dagars kvalitetsgaranti
Gillar du det extra krispiga paneringen på din Fish and Chips då ska du beställa hem tempurainbakad kojafiléer). Härliga 90-125 grams bitar av tempurainbakad Koljafilé, lättlagat, perfekt till den klassiska rätten Fish’N’Chips
Tina och fritera snabbt i olja för att få gyllenbruna filéer som för dig tillbaka till den engelska sydkusten. Kolja eller haddock har ett fast och gott vitt kött som är perfekt i den klassiska rätten. Servera med muchy peas och tjock skurna pommes frites
Priset per kilo för Fish & Chips Filé (Tempura Koljafilé) är 234 kr/kg
Hos Ishavet kombinerar vi kvalitet och bekvämlighet. Med snabb och pålitlig hemleverans ser vi till att din fisk och skaldjur når dig i perfekt skick, redo att inspirera i köket. Låt vår fisk bli huvudnumret i din nästa middag och upplev smaken av högsta kvalitet.
| Vikt | 2 kg |
|---|---|
| Portionsstorlek | 90-120g |
| Latinskt namn | Melangogrammus Aeglefinus |
| Fångstmetod | Fiskad |
| Fångstredskap | Trål |
| Fångstområde | Norska havet |
| Fångstzon | FAO27 |
| Tillstånd | Styckfryst |
| Bäst före | 24 månader |
| Miljömärkning | MSC |
| Förvaring | Djupfryst -18 C eller kallare. Bör ej omfrysas efter upptining. |
| Energivärde | 878kJ / 209kcal |
|---|---|
| Fett | 9,1g |
| Varav mättat fett | 0,7g |
| Kolhydrater | 18,2g |
| Varav sockerarter | <0,5g |
| Protein | 13,1g |
| Salt | 0,95g |
Koljafilé (Melanogrammus Aeglefinus), 57% vatten, raps- och solrosolja, VETEMJÖL, majsmjöl, VETESTÄRKELSE, salt, majsstärkelse, bakpulver (E450i, E500ii), druvsocker, jäst, lök
Q: När levereras mina varor?
A: När du lagt din beställning kommer vi att kontakta dig via telefon inom 1-2 dagar för att bestämma dag och tid för din hemleverans.
Q: Vad har ni för returvillkor och kvalitetsgaranti?
A: Returrätten gäller ej för livsmedel men vi erbjuder alltid en månads smak & kvalitetsgaranti om produkten är undermålig eller frostskadad så kommer vi och hämtar varorna och ersätter den med nya eller ger dig pengarna tillbaka.
Q: Hur snabbt får jag svar?
A: Du kan alltid ringa oss mellan kl 10-16 på vardagar och få svar direkt av vår kunniga personal. Du kan också maila till oss och kan då se fram emot svar inom 24h beroende på vilken tid på dygnet du skriver till oss.
Q: Är fisken färsk eller fryst?
A: Vi säljer styckfrysta kvalitetsprodukter av fisk & skaldjur som är framtagna för att underlätta för dig som kund då du bara kan ta fram några bitar ur frysen som alltid smakar bra. I många fall är vår frysta fisk bättre än den färska i både smak, kvalitet och näringsinnehåll. Färsk fisk tar åtskilliga dagar, ibland veckor innan den når fiskdisken då är vår fisk som fryses i samband med fångsttillfället mycket fräschare och håller en bättre struktur i köttet.
Kontakta oss gärna om det är något du funderar över eller behöver hjälp med.
En familj på fyra personer som äter fisk två gånger i veckan gör av med ca. 5-6 kg fisk i månaden.

