Panerad Stillahavsspätta, 2kg
Hållbart fiskad / Stilla Havet / Styckfryst 130-160g / Förstekt
Det ursprungliga priset var: 466 kr.419 krDet nuvarande priset är: 419 kr.
Fri hemleverans från 990 kr
30 dagars kvalitetsgaranti
Hållbart fiskad / Stilla Havet / Styckfryst 130-160g / Förstekt
Det ursprungliga priset var: 466 kr.419 krDet nuvarande priset är: 419 kr.
Fri hemleverans från 990 kr
30 dagars kvalitetsgaranti
Dessa dubbelpanerade, skinn- och benfria filéer är styckfrysta och väger mellan 130-160 gram per styck, perfekta att plocka ur frysen och steka eller fritera för en god och enkel måltid. Prova vår panerade spätta som är MSC-certifierad och har blivit en kundfavorit både i Sverige och Danmark.
Ta ut filéerna från frysen och stek dem gyllenbruna i lite smör eller olja på medelhög värme i cirka 5-7 minuter per sida. För en krispig yta kan du också fritera filéerna i het olja i några minuter tills de är frasiga och genomstekta. Servera den panerade spättafilén med en klick citronmajonnäs och en fräsch grönsallad eller på en bädd av kokt potatis och dill. För en snabb och mättande lunch, lägg filéerna på en skiva rågbröd med remouladsås och pickles. Utforska vårt utbud av fisk och skaldjur och hitta nya favoriter.
Vår panerade spätta kommer från MSC-certifierade bestånd, vilket innebär att fisken är fångad enligt strikta miljökrav som främjar ett välskött fiske. Läs mer om MSC och deras arbete på www.msc.org/se. Njut av smaken av MSC-certifierad stillahavsspättafilé och upplev en måltid som är både snabb, enkel och miljövänlig.
Priset per kilo för Panerad Stillahavsspätta är 319 kr/kg
Vi jobbar främst med vår budpartner Gordon Delivery men kör också med våra egna bilar. Hemleveransen ingår i priset när du handlar för minst 990 kr. Du väljer vilken dag och tid på dygnet som passar dig för leverans och hur varorna ska lämnas.
| Vikt | 2 kg |
|---|---|
| Portionsstorlek | 130-160g |
| Latinskt namn | Lepidopsetta Bilineata |
| Fångstmetod | Fiskad |
| Fångstredskap | Trål |
| Fångstområde | Stilla havet |
| Fångstzon | FAO67 |
| Tillstånd | Styckfryst |
| Miljömärkning | MSC |
| Bäst före | 18 Månader |
| Förvaring | Djupfryst -18 C eller kallare. Bör ej omfrysas efter upptining. |
| Inehållsförteckning | Panering 40% (VETEMJÖL, VETESTÄRKELSE, majsstärkelse, vatten, dextrose, jäst, salt). Allergener: Gluten, Fisk |
| Energivärde | 513,4kJ/121,3kcal |
|---|---|
| Fett | 1,7g |
| Varav mättat fett | 0,8g |
| Kolhydrater | 6,2g |
| Varav sockerarter | 0,2g |
| Protein | 20,3g |
| Salt | 1,2g |
Q: När levereras mina varor?
A: När du lagt din beställning kommer vi att kontakta dig via telefon inom 1-2 dagar för att bestämma dag och tid för din hemleverans.
Q: Vad har ni för returvillkor och kvalitetsgaranti?
A: Returrätten gäller ej för livsmedel men vi erbjuder alltid en månads smak & kvalitetsgaranti om produkten är undermålig eller frostskadad så kommer vi och hämtar varorna och ersätter den med nya eller ger dig pengarna tillbaka.
Q: Hur snabbt får jag svar?
A: Du kan alltid ringa oss mellan kl 10-16 på vardagar och få svar direkt av vår kunniga personal. Du kan också maila till oss och kan då se fram emot svar inom 24h beroende på vilken tid på dygnet du skriver till oss.
Q: Är fisken färsk eller fryst?
A: Vi säljer styckfrysta kvalitetsprodukter av fisk & skaldjur som är framtagna för att underlätta för dig som kund då du bara kan ta fram några bitar ur frysen som alltid smakar bra. I många fall är vår frysta fisk bättre än den färska i både smak, kvalitet och näringsinnehåll. Färsk fisk tar åtskilliga dagar, ibland veckor innan den når fiskdisken då är vår fisk som fryses i samband med fångsttillfället mycket fräschare och håller en bättre struktur i köttet.
Kontakta oss gärna om det är något du funderar över eller behöver hjälp med.
En familj på fyra personer som äter fisk två gånger i veckan gör av med ca. 5-6 kg fisk i månaden.

