Crunchy Fishsticks, 300g
Hållbart fiskad / Stilla havet / Påse 300g / Förstekt
0 kr
19 i lager
Fri hemleverans från 990 kr
30 dagars kvalitetsgaranti
Hållbart fiskad / Stilla havet / Påse 300g / Förstekt
0 kr
19 i lager
Fri hemleverans från 990 kr
30 dagars kvalitetsgaranti
Letar du efter ett snabbt och enkelt sätt att laga en god och näringsrik middag? Våra Crunchy Fishsticks är precis vad du behöver! Krispigt panerade och gjorda av högkvalitativ fisk, dessa fishsticks är perfekta som tapas, i tacos, eller tillsammans med pommes. Passar lika bra för både stora och små, och är redo att tillagas direkt i ugnen för en enkel och smakrik måltid.
Perfekt för barnfamiljer eller för dig som vill ha en god fiskrätt på bara några minuter. Med våra Crunchy Fishsticks blir varje måltid både enkel och festlig!
Tillagningstips:
Låt tina i kallt vatten, Värm ugnen till 200°C, placera fisken på ett bakplåtspapper och grädda i 15-20 minuter tills de är gyllene och frasiga. Servera gärna med en klick majonnäs och citronklyftor för extra smak.
Fisk och skaldjur med märkning som kommer från ett fiske som har blivit oberoende certifierat för ett välskött och uthålligt fiske. Du kan känna dig trygg med att du väljer en produkt som bidrar till att skydda våra hav och fiskbestånd för framtida generationer.
| Vikt | 1 kg |
|---|---|
| Innehållsförteckning | Förstekt |
| Ingredienser | Alaska Pollock (Theragra chalcogramma) 54%, vetemjöl, olja, stärkelse (majs, potatis), majsflingor, dextros, druvsocker, vatten, maltodextrin, salt, jäst, vinäger, naturlig arom, tapiokasirap, socker, citronpulver, kryddor och örter. Stabiliseringsmedel (E464, E466). Bakpulver (E500). |
| Portionsstorlek | 300g |
| Jämförpris | 0 kr/kg |
| Latinskt namn | Theragra chalcogramma |
| Fångstmetod | Fiskad |
| Fångstredskap | Trål |
| Fångstområde | Nordvästra Stilla Havet (FAO67) |
| Fångstzon | FAO67 |
| Tillstånd | Styckfryst |
| Bäst före | 12 månader |
| Förvaring | Djupfryst -18 C eller kallare. Bör ej omfrysas efter upptining. |
| Energivärde | 700 kJ / 167 kcal |
|---|---|
| Fett | 6g |
| Varav mättat fett | 1g |
| Kolhydrater | 18g |
| Varav sockerarter | 1g |
| Protein | 9g |
| Salt | 1,1g |
Q: När levereras mina varor?
A: När du lagt din beställning kommer vi att kontakta dig via telefon inom 1-2 dagar för att bestämma dag och tid för din hemleverans.
Q: Vad har ni för returvillkor och kvalitetsgaranti?
A: Returrätten gäller ej för livsmedel men vi erbjuder alltid en månads smak & kvalitetsgaranti om produkten är undermålig eller frostskadad så kommer vi och hämtar varorna och ersätter den med nya eller ger dig pengarna tillbaka.
Q: Hur snabbt får jag svar?
A: Du kan alltid ringa oss mellan kl 10-16 på vardagar och få svar direkt av vår kunniga personal. Du kan också maila till oss och kan då se fram emot svar inom 24h beroende på vilken tid på dygnet du skriver till oss.
Q: Är fisken färsk eller fryst?
A: Vi säljer styckfrysta kvalitetsprodukter av fisk & skaldjur som är framtagna för att underlätta för dig som kund då du bara kan ta fram några bitar ur frysen som alltid smakar bra. I många fall är vår frysta fisk bättre än den färska i både smak, kvalitet och näringsinnehåll. Färsk fisk tar åtskilliga dagar, ibland veckor innan den når fiskdisken då är vår fisk som fryses i samband med fångsttillfället mycket fräschare och håller en bättre struktur i köttet.
Kontakta oss gärna om det är något du funderar över eller behöver hjälp med.
En familj på fyra personer som äter fisk två gånger i veckan gör av med ca. 5-6 kg fisk i månaden.


19 i lager