Skånk Chili Presentförpackning – 4x40ml
4x40ml / Presentförpackning / Skåne
189 kr
Slut i lager
Fri hemleverans från 990 kr
30 dagars kvalitetsgaranti
4x40ml / Presentförpackning / Skåne
189 kr
Slut i lager
Fri hemleverans från 990 kr
30 dagars kvalitetsgaranti
Upptäck en exklusiv presentförpackning innehållande fyra av Skånsk Chilis mest uppskattade ekologiska chilisåser. Perfekt som gåva eller för att själv utforska en palett av smaker och hettor som kompletterar dina fisk- och skaldjursrätter.
Förvara såserna svalt och mörkt. Efter öppning, håll dem kylda för att bevara deras fräschör och smak.
Ge dina måltider en ny dimension med denna exklusiva presentförpackning från Skånsk Chili – en perfekt gåva för chiliälskare och ett utmärkt komplement till dina fisk- och skaldjursrätter.
| Vikt | 0,5 kg |
|---|---|
| Förvaring | Förvara svalt och mörkt, efter öppning håll den kyld. |
| Innehållsförteckning | (*= EU-ekologisk ingrediens), Aji Lemondrop • Aji Lemondrop Chili* (50%) • Apelsinjuice* • Grapefrukt* • Citronjuice* • Salt • Kryddor* • Agar agar* • Guarkärnmjöl*, Caribbean Red Habanero • Caribbean Red Habanero* (50%) • Äppeljuice* • Citronjuice* • Vinäger* • Salt • Guarkärnmjöl*, Nordic Wild • Paprika* • Vinäger* • Vatten* • Habanero* • Blåbär* • Lingon* • Salt • Vitlök* • Guarkärnmjöl*, Scorpion Inferno • Yellow Scorpion Chili* (50%) • Vatten • Inlagd Aprikos* (Aprikos*, Socker*, Citronsaft*) • Lök* • Citronjuice* • Ingefära* • Salt • Askorbinsyra |
| Stryka | Aji 3/5 |
| Energivärde | 120 kJ / 28 kcal |
|---|---|
| Fett | 0,5 g |
| Varav mättat fett | 0,1 g |
| Kolhydrater | 5,2 g |
| Varav sockerarter | 2,4 g |
| Protein | 1,1 g |
| Salt | 2,1 g |
| Energivärde | 135 kJ / 32 kcal |
|---|---|
| Fett | 0,8 g |
| Varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrater | 4,5 g |
| Varav sockerarter | 1,9 g |
| Protein | 1,3 g |
| Salt | 2,3 g |
| Energivärde | 150 kJ / 36 kcal |
|---|---|
| Fett | 0,9 g |
| Varav mättat fett | 0,3 g |
| Kolhydrater | 6,0 g |
| Varav sockerarter | 2,7 g |
| Protein | 1,0 g |
| Salt | 2,0 g |
| Energivärde | 140 kJ / 34 kcal |
|---|---|
| Fett | 0,7 g |
| Varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrater | 5,0 g |
| Varav sockerarter | 2,5 g |
| Protein | 1,2 g |
| Salt | 2,2 g |
Q: När levereras mina varor?
A: När du lagt din beställning kommer vi att kontakta dig via telefon inom 1-2 dagar för att bestämma dag och tid för din hemleverans.
Q: Vad har ni för returvillkor och kvalitetsgaranti?
A: Returrätten gäller ej för livsmedel men vi erbjuder alltid en månads smak & kvalitetsgaranti om produkten är undermålig eller frostskadad så kommer vi och hämtar varorna och ersätter den med nya eller ger dig pengarna tillbaka.
Q: Hur snabbt får jag svar?
A: Du kan alltid ringa oss mellan kl 10-16 på vardagar och få svar direkt av vår kunniga personal. Du kan också maila till oss och kan då se fram emot svar inom 24h beroende på vilken tid på dygnet du skriver till oss.
Q: Är fisken färsk eller fryst?
A: Vi säljer styckfrysta kvalitetsprodukter av fisk & skaldjur som är framtagna för att underlätta för dig som kund då du bara kan ta fram några bitar ur frysen som alltid smakar bra. I många fall är vår frysta fisk bättre än den färska i både smak, kvalitet och näringsinnehåll. Färsk fisk tar åtskilliga dagar, ibland veckor innan den når fiskdisken då är vår fisk som fryses i samband med fångsttillfället mycket fräschare och håller en bättre struktur i köttet.
Kontakta oss gärna om det är något du funderar över eller behöver hjälp med.
En familj på fyra personer som äter fisk två gånger i veckan gör av med ca. 5-6 kg fisk i månaden.


Slut i lager