Tigerräkor XXL, 1kg
Ansvarsfullt odlade tigerräkor / Vietnam / Råa med skal / 448kr/kg
Det ursprungliga priset var: 448 kr.378 krDet nuvarande priset är: 378 kr.
Fri hemleverans från 990 kr
30 dagars kvalitetsgaranti
Ansvarsfullt odlade tigerräkor / Vietnam / Råa med skal / 448kr/kg
Det ursprungliga priset var: 448 kr.378 krDet nuvarande priset är: 378 kr.
Fri hemleverans från 990 kr
30 dagars kvalitetsgaranti
Tigerräkor är en råvara som passar i många olika rätter och tillagningssätt. Deras fasta konsistens gör dem särskilt lämpade för allt från snabba vardagsmåltider till mer avancerade rätter så som nudelsoppor eller att grilla. De är enkla att hantera i köket och kan snabbt tillagas utan komplicerade moment. Eftersom de levereras råa och med skal går det smidigt att sätta på spätt och lägga på grillen. Gör en riktigt god middag eller helglunch med tigerräkor!
Tigerräkor kan användas på flera sätt och anpassas till olika smakpreferenser och matlagningstraditioner. Utforska vår receptbank och hitta något som passar dig.
Våra Tigerräkor XXL är ansvarsfullt odlade i Vietnam, vilket garanterar både kvalitet och hållbarhet. De är råa och med skal, vilket bevarar deras naturliga smak och textur. Att välja våra tigerräkor innebär att du stöder hållbara odlingsmetoder.
Priset per kilo för våra tigerräkor är 448kr/kg
När du handlar för minst 990 kr ingår hemleveransen i priset. Vi samarbetar med Gordon Delivery men använder även våra egna bilar för att säkerställa en smidig och pålitlig leverans. Du väljer själv vilken dag och tid som passar dig bäst, samt hur varorna ska lämnas vid dörren.
| Vikt | 1 kg |
|---|---|
| Innehållsförteckning | Råa med skal |
| Jämförpris | 448 kr/kg |
| Portionsstorlek | 14-20 per kg |
| Latinskt namn | Penaeus Monodon |
| Fångstmetod | Odlad |
| Fångstredskap | Odlad |
| Fångstområde | Vietnam |
| Tillstånd | Styckfryst |
| Bäst före | 6-12 månader |
| Förvaring | Djupfryst -18 C eller kallare. Bör ej omfrysas efter upptining. |
| Energivärde | 246kJ/59kcal |
|---|---|
| Fett | 1g |
| Varav mättat fett | 0,3g |
| Kolhydrater | 0g |
| Varav sockerarter | 0g |
| Protein | 12,5g |
| Salt | 0,5g |
Q: När levereras mina varor?
A: När du lagt din beställning kommer vi att kontakta dig via telefon inom 1-2 dagar för att bestämma dag och tid för din hemleverans.
Q: Vad har ni för returvillkor och kvalitetsgaranti?
A: Returrätten gäller ej för livsmedel men vi erbjuder alltid en månads smak & kvalitetsgaranti om produkten är undermålig eller frostskadad så kommer vi och hämtar varorna och ersätter den med nya eller ger dig pengarna tillbaka.
Q: Hur snabbt får jag svar?
A: Du kan alltid ringa oss mellan kl 10-16 på vardagar och få svar direkt av vår kunniga personal. Du kan också maila till oss och kan då se fram emot svar inom 24h beroende på vilken tid på dygnet du skriver till oss.
Q: Är fisken färsk eller fryst?
A: Vi säljer styckfrysta kvalitetsprodukter av fisk & skaldjur som är framtagna för att underlätta för dig som kund då du bara kan ta fram några bitar ur frysen som alltid smakar bra. I många fall är vår frysta fisk bättre än den färska i både smak, kvalitet och näringsinnehåll. Färsk fisk tar åtskilliga dagar, ibland veckor innan den når fiskdisken då är vår fisk som fryses i samband med fångsttillfället mycket fräschare och håller en bättre struktur i köttet.
Kontakta oss gärna om det är något du funderar över eller behöver hjälp med.
En familj på fyra personer som äter fisk två gånger i veckan gör av med ca. 5-6 kg fisk i månaden.

