Gambas Räkor, 1kg
Vildfångad / Atlanten / Styckfryst ca 100g / Förkokta
898 kr
Fri hemleverans från 990 kr
30 dagars kvalitetsgaranti
Vildfångad / Atlanten / Styckfryst ca 100g / Förkokta
898 kr
Fri hemleverans från 990 kr
30 dagars kvalitetsgaranti
Våra gambas räkor är stora, köttiga och uppskattade för sin fylliga smak och fasta textur. Räkorna är förkokta och styckfrysta för att göra tillagningen enkel hemma, oavsett om du lagar en snabb middag eller en större skaldjursrätt.
Gambas räkor passar perfekt till grill, paella, pasta och klassiska vitlöksräkor. Tillaga dem snabbt i panna, på grillen eller i ugnen tillsammans med smör, vitlök och örter för en enkel och smakrik måltid.
De styckfrysta räkorna gör det enkelt att ta fram rätt mängd vid varje tillfälle. I vårt sortiment hittar du även fler typer av räkor för olika skaldjursrätter och middagar.
Priset per kilo för gambas räkor är 998 kr/kg.
Köp gambas räkor online med smidig hemleverans direkt till dörren. Vi samarbetar med Gordon Delivery för att kunna erbjuda leveranser i obruten fryskedja.
| Vikt | 1 kg |
|---|---|
| Innehållsförteckning | Förkokt |
| Jämförpris | 998kr/kg |
| Portionsstorlek | 100g |
| Latinskt namn | Penaeus Monodon |
| Fångstmetod | Fiskad |
| Fångstredskap | Trål |
| Fångstområde | FAO34 |
| Fångstzon | Centrala Atlanten |
| Tillstånd | Styckfryst |
| Bäst före | 6-12 månader |
| Förvaring | Djupfryst -18 C eller kallare. Bör ej omfrysas efter upptining. |
| Energivärde | 456kJ/109kcal |
|---|---|
| Fett | 0,2g |
| Varav mättat fett | 0,2g |
| Kolhydrater | 0,5g |
| Varav sockerarter | 0,5g |
| Protein | 25g |
| Salt | 0,3g |
Q: När levereras mina varor?
A: När du lagt din beställning kommer vi att kontakta dig via telefon inom 1-2 dagar för att bestämma dag och tid för din hemleverans.
Q: Vad har ni för returvillkor och kvalitetsgaranti?
A: Returrätten gäller ej för livsmedel men vi erbjuder alltid en månads smak & kvalitetsgaranti om produkten är undermålig eller frostskadad så kommer vi och hämtar varorna och ersätter den med nya eller ger dig pengarna tillbaka.
Q: Hur snabbt får jag svar?
A: Du kan alltid ringa oss mellan kl 10-16 på vardagar och få svar direkt av vår kunniga personal. Du kan också maila till oss och kan då se fram emot svar inom 24h beroende på vilken tid på dygnet du skriver till oss.
Q: Är fisken färsk eller fryst?
A: Vi säljer styckfrysta kvalitetsprodukter av fisk & skaldjur som är framtagna för att underlätta för dig som kund då du bara kan ta fram några bitar ur frysen som alltid smakar bra. I många fall är vår frysta fisk bättre än den färska i både smak, kvalitet och näringsinnehåll. Färsk fisk tar åtskilliga dagar, ibland veckor innan den når fiskdisken då är vår fisk som fryses i samband med fångsttillfället mycket fräschare och håller en bättre struktur i köttet.
Kontakta oss gärna om det är något du funderar över eller behöver hjälp med.
En familj på fyra personer som äter fisk två gånger i veckan gör av med ca. 5-6 kg fisk i månaden.

