Tonfisk Saku, Superior 1.2kg
Vildfångad / Stilla havet / Styckfryst 300-500g/ Sashimi-kvalitet
Det ursprungliga priset var: 834 kr.748 krDet nuvarande priset är: 748 kr.
Fri hemleverans från 990 kr
30 dagars kvalitetsgaranti
Vildfångad / Stilla havet / Styckfryst 300-500g/ Sashimi-kvalitet
Det ursprungliga priset var: 834 kr.748 krDet nuvarande priset är: 748 kr.
Fri hemleverans från 990 kr
30 dagars kvalitetsgaranti
Vår finaste linfångade tonfisk är en riktig delikatess. Saku kommer i behändiga tonfiskblock av finaste sashimi-kvalitet. Perfekt till att göra tataki på grillen eller bara skiva i tunna skivor och avnjuta som sushi och sashimi med soja och wasabi. Du hittar fler recept med tonfisk i vår receptbank.
Tonfisk Saku är grönlistad enligt WWF då den är fångad med spö och lina i västra/centrala stilla havet samt MSC- certifierad. Denna metod säkerställer att fisket är hållbart och att tonfisken är av högsta kvalitet.
Tonfisken levereras i paket där 1,2kg består av ca 3-4 bitar. Varje bit är perfekt portionerad för enkel användning och lagring. Denna tonfisk är idealisk för både professionella kockar och hemmakockar som vill skapa utsökta måltider.
Priset per kilo för vår tonfisk saku är 695kr/kg.
Vi levererar från Umeå i norr till Ystad i söder. För att säkerställa att din beställning kommer fram i perfekt skick, arbetar vi främst med vår pålitliga budpartner Gordon Delivery, men använder också våra egna bilar vid behov. Hemleveransen ingår i priset när du handlar för minst 990 kr. Du kan själv välja vilken dag och tid på dygnet som passar dig bäst för leverans, samt hur varorna ska lämnas. Dessutom så erbjuder vi 30 dagars kvalitetsgaranti
| Vikt | 1 kg |
|---|---|
| Jämförpris | 695 kr/kg |
| Innehållsförteckning | Sashimi kvalitet |
| Portionsstorlek | 250-350gr |
| Latinskt namn | Thunnus Albacares |
| Fångstmetod | Fiskad |
| Fångstredskap | lin & spöfiske |
| Fångstområde | V Stilla havet |
| Fångstzon | FAO71 |
| Tillstånd | Styckfryst |
| Bäst före | 6-12 månader |
| Förvaring | Djupfryst -18 C eller kallare. Bör ej omfrysas efter upptining. |
| Energivärde | 9392kJ/94kcal |
|---|---|
| Fett | 0,24g |
| Varav mättat fett | 0,08g |
| Kolhydrater | 0g |
| Varav sockerarter | 0g |
| Protein | 23g |
| Salt | 0,83g |
Q: När levereras mina varor?
A: När du lagt din beställning kommer vi att kontakta dig via telefon inom 1-2 dagar för att bestämma dag och tid för din hemleverans.
Q: Vad har ni för returvillkor och kvalitetsgaranti?
A: Returrätten gäller ej för livsmedel men vi erbjuder alltid en månads smak & kvalitetsgaranti om produkten är undermålig eller frostskadad så kommer vi och hämtar varorna och ersätter den med nya eller ger dig pengarna tillbaka.
Q: Hur snabbt får jag svar?
A: Du kan alltid ringa oss mellan kl 10-16 på vardagar och få svar direkt av vår kunniga personal. Du kan också maila till oss och kan då se fram emot svar inom 24h beroende på vilken tid på dygnet du skriver till oss.
Q: Är fisken färsk eller fryst?
A: Vi säljer styckfrysta kvalitetsprodukter av fisk & skaldjur som är framtagna för att underlätta för dig som kund då du bara kan ta fram några bitar ur frysen som alltid smakar bra. I många fall är vår frysta fisk bättre än den färska i både smak, kvalitet och näringsinnehåll. Färsk fisk tar åtskilliga dagar, ibland veckor innan den når fiskdisken då är vår fisk som fryses i samband med fångsttillfället mycket fräschare och håller en bättre struktur i köttet.
Kontakta oss gärna om det är något du funderar över eller behöver hjälp med.
En familj på fyra personer som äter fisk två gånger i veckan gör av med ca. 5-6 kg fisk i månaden.

