Makrillfilé, 2kg
Vildfångad / Nordostatlanten / Styckfryst 120-160g / Med skinn
Det ursprungliga priset var: 549 kr.448 krDet nuvarande priset är: 448 kr.
Fri hemleverans från 990 kr
30 dagars kvalitetsgaranti
Vildfångad / Nordostatlanten / Styckfryst 120-160g / Med skinn
Det ursprungliga priset var: 549 kr.448 krDet nuvarande priset är: 448 kr.
Fri hemleverans från 990 kr
30 dagars kvalitetsgaranti
Makrillen är en storfavorit hos svenskarna. Den är en god matfisk som har mört, fast kött med en särpräglad smak. Våra filéer har skinnsida och är perfekta att vända i ströbröd blandat med salt, peppar och mjöl. Stek dem sedan i rikligt med smör och lite dill och servera med lingon och potatismos – mums!
Makrillen är en snabbsimmare likt sin stora kusin tonfisken. Den saknar simblåsa och måste därför simma hela livet, vilket gör köttet mört och fast. Makrillen får sin smak av att vara en skicklig rovfisk som äter plankton, kräftdjur, småfisk och rom. Under hösten och vintern lever den i de djupa vattnen i Atlanten i stora stim, men under april och maj rör sig makrillen till den svenska och danska västkusten för att leka. Där dröjer den sig kvar ett tag och äter upp sig så att den blir fet för att kunna leva i de kalla Atlantvattnen.
Priset per kilo för Makrillfilé är 275 kr/kg.
Våra makrillfiléer med ben och skinnsida är idealiska för många olika rätter. Filéerna väger ca 120-160g styck, vilket gör dem perfekta för både enstaka portioner och större måltider. Deras fasta och möra kött gör dem lätta att tillaga på olika sätt – prova att grilla, steka eller ugnsbaka dem. De är också perfekta att använda i klassiska svenska recept som stekt makrill med lingon och potatismos, eller varför inte i en fräsch sommarsallad med citron och dill?
Vi förstår att det kan vara svårt att hitta högkvalitativ fisk i vissa delar av landet, och det är därför vi har gjort det enklare än någonsin att köpa fryst fisk online. Vi erbjuder enkel onlinebeställning och snabb hemleverans
Vi levererar från Umeå i norr till Ystad i söder. Vi jobbar främst med vår budpartner Gordon Delivery men kör också med våra egna bilar, hemleveransen ingår i priset när du handlar för minst 990kr. Du väljer vilken dag och tid på dygnet som passar dig för leverans och hur varorna ska lämnas.
| Vikt | 2 kg |
|---|---|
| Innehållsförteckning | Med skinn |
| Portionsstorlek | 120-160g |
| Jämförpris | 275 kr/kg |
| Latinskt namn | Scomber Scombrus |
| Fångstmetod | Fiskad |
| Fångstredskap | Trål |
| Fångstområde | NÖ Atlanten |
| Fångstzon | FAO27 |
| Tillstånd | Styckfryst |
| Bäst före | 12 månader |
| Förvaring | Djupfryst -18 C eller kallare. Bör ej omfrysas efter upptining. |
| Energivärde | 900kJ/215kcal |
|---|---|
| Fett | 16,1g |
| Varav mättat fett | 4g |
| Kolhydrater | 0g |
| Varav sockerarter | 0g |
| Protein | 20,8g |
| Salt | 0,09g |
Q: När levereras mina varor?
A: När du lagt din beställning kommer vi att kontakta dig via telefon inom 1-2 dagar för att bestämma dag och tid för din hemleverans.
Q: Vad har ni för returvillkor och kvalitetsgaranti?
A: Returrätten gäller ej för livsmedel men vi erbjuder alltid en månads smak & kvalitetsgaranti om produkten är undermålig eller frostskadad så kommer vi och hämtar varorna och ersätter den med nya eller ger dig pengarna tillbaka.
Q: Hur snabbt får jag svar?
A: Du kan alltid ringa oss mellan kl 10-16 på vardagar och få svar direkt av vår kunniga personal. Du kan också maila till oss och kan då se fram emot svar inom 24h beroende på vilken tid på dygnet du skriver till oss.
Q: Är fisken färsk eller fryst?
A: Vi säljer styckfrysta kvalitetsprodukter av fisk & skaldjur som är framtagna för att underlätta för dig som kund då du bara kan ta fram några bitar ur frysen som alltid smakar bra. I många fall är vår frysta fisk bättre än den färska i både smak, kvalitet och näringsinnehåll. Färsk fisk tar åtskilliga dagar, ibland veckor innan den når fiskdisken då är vår fisk som fryses i samband med fångsttillfället mycket fräschare och håller en bättre struktur i köttet.
Kontakta oss gärna om det är något du funderar över eller behöver hjälp med.
En familj på fyra personer som äter fisk två gånger i veckan gör av med ca. 5-6 kg fisk i månaden.

