Bläckfiskringar, 1kg
Vildfångade / Spanien / Styckfryst 20g / Förstekta
198 kr
Fri hemleverans från 990 kr
30 dagars kvalitetsgaranti
Vildfångade / Spanien / Styckfryst 20g / Förstekta
198 kr
Fri hemleverans från 990 kr
30 dagars kvalitetsgaranti
Bläckfiskringar är ett enkelt och uppskattat alternativ för dig som vill laga något snabbt, krispigt och smakrikt. Dem är redan panerade och redo att tillagas i airfryer, ugn eller fritös. Perfekta som snacks, förrätt eller tillsammans med pommes och aioli.
Tillaga bläckfiskringarna direkt från frysen och få en krispig yta utan krångel hemma. Servera med citron, aioli eller chili mayo för en enkel och god rätt. Dem passar lika bra till fredagsmyset som till tapas eller sommarens middagar.
Priset per kilo för bläckfiskringar är 198 kr/kg.
Bläckfiskringar är perfekta när du vill laga något snabbt utan att göra egen panering eller frityrsmet. Kombinera gärna med andra fisk- och skaldjursrätter eller hitta fler idéer bland våra recept.
Beställ idag och få dem levererade hem i obruten fryskedja. Vi samarbetar med Gordon Delivery för temperaturkontrollerade leveranser direkt till dörren.
| Vikt | 1 kg |
|---|---|
| Innehållsförteckning | Förstekt |
| Jämförpris | 198 kr/kg |
| Portionsstorlek | 20g |
| Latinskt namn | Illex Argentinus |
| Fångstmetod | Fiskad |
| Fångstredskap | Jigger |
| Fångstområde | SV Atlanten |
| Fångstzon | FAO41 |
| Tillstånd | Styckfryst |
| Bäst före | 18 Månader |
| Förvaring | Djupfryst -18 C eller kallare. Bör ej omfrysas efter upptining. |
| Innehåll | Bläckfisk (Blötdjur) (30%): Bläckfisk, vatten, salt och surhetskorrigatorer (E-331, E-330); smet (60%): Vatten VETEMJÖL (GLUTEN), brödsmulor, vatten, salt, jäst, solrosolja, stärkelse, höjningsmedel (E-450, E-500), salt, glukossirap, glukos, förtjockningsmedel (E-461, E-407, E-417), stabilisering (E-452), koncentrerad citronsaft och färgämne (E-101). Kan innehålla spår av; Kräftdjur, fisk, ägg, senap, soja och mjölk. |
| Energivärde | 875kJ/208kcal |
|---|---|
| Fett | 6,3g |
| Varav mättat fett | 0,7g |
| Kolhydrater | 32g |
| Varav sockerarter | 0,7g |
| Protein | 6g |
| Salt | 2g |
Q: När levereras mina varor?
A: När du lagt din beställning kommer vi att kontakta dig via telefon inom 1-2 dagar för att bestämma dag och tid för din hemleverans.
Q: Vad har ni för returvillkor och kvalitetsgaranti?
A: Returrätten gäller ej för livsmedel men vi erbjuder alltid en månads smak & kvalitetsgaranti om produkten är undermålig eller frostskadad så kommer vi och hämtar varorna och ersätter den med nya eller ger dig pengarna tillbaka.
Q: Hur snabbt får jag svar?
A: Du kan alltid ringa oss mellan kl 10-16 på vardagar och få svar direkt av vår kunniga personal. Du kan också maila till oss och kan då se fram emot svar inom 24h beroende på vilken tid på dygnet du skriver till oss.
Q: Är fisken färsk eller fryst?
A: Vi säljer styckfrysta kvalitetsprodukter av fisk & skaldjur som är framtagna för att underlätta för dig som kund då du bara kan ta fram några bitar ur frysen som alltid smakar bra. I många fall är vår frysta fisk bättre än den färska i både smak, kvalitet och näringsinnehåll. Färsk fisk tar åtskilliga dagar, ibland veckor innan den når fiskdisken då är vår fisk som fryses i samband med fångsttillfället mycket fräschare och håller en bättre struktur i köttet.
Kontakta oss gärna om det är något du funderar över eller behöver hjälp med.
En familj på fyra personer som äter fisk två gånger i veckan gör av med ca. 5-6 kg fisk i månaden.

