Torskryggfilé MSC, 1.5kg
Vildfångad MSC / Norge / Styckfryst 200-250g / Ryggfilé
667 kr
Fri hemleverans från 990 kr
30 dagars kvalitetsgaranti
Vildfångad MSC / Norge / Styckfryst 200-250g / Ryggfilé
667 kr
Fri hemleverans från 990 kr
30 dagars kvalitetsgaranti
Vår torskryggfilé är en riktig favorit bland våra kunder. Denna torsk från Norges klara hav är vildfångad. Torskfisket i dessa kalla, näringsrika vatten ger fisken en fantastisk smak och konsistens, vilket gör vår torskryggfilé till något alldeles extra.
Priset per kilo för torskryggfilé är 444 kr/kg
Vi vill betona att vår frysta fisk alltid håller högsta kvalitet och att vi strävar efter att ge våra kunder den bästa möjliga smakupplevelsen. Vi tror att hållbarhet och kvalitet går hand i hand, vilket är varför vi är stolta över att erbjuda våra kunder ett hållbart och näringsrikt alternativ för deras matlagning. Vår torskryggfilé är rik på proteiner, vitamin D och omega-3 fettsyror, vilket gör den till ett hälsosamt alternativ för en balanserad kost.
Vi förstår att det kan vara svårt att hitta fisk av hög kvalitet i vissa delar av landet, och därför har vi gjort det enklare än någonsin att köpa fryst fisk online. Vi levererar från Umeå i norr till Ystad i söder. Vi samarbetar med vår budpartner Gordon Delivery och använder också våra egna bilar. Fri hemleverans ingår när du handlar för minst 990 kr. Du kan välja vilken dag och tid som passar dig bäst för leverans och hur varorna ska lämnas.
| Vikt | 1,5 kg |
|---|---|
| Latinskt namn | Gadus morhua |
| Portionsstorlek | 200-250g |
| Jämförpris | 444kr/kg |
| Fångstmetod | Fiskad |
| Fångstredskap | Trål |
| Fångstområde | Norska havet |
| Fångstzon | FAO27 |
| Tillstånd | Styckfryst |
| Bäst före | 6-12 månader |
| Förvaring | Djupfryst -18 C eller kallare. Bör ej omfrysas efter upptining. |
| Energivärde | 328kJ/78kcal |
|---|---|
| Fett | 0,5g |
| - Varav mättat fett | 0,1g |
| Kolhydrater | 0g |
| - Varav sockerarter | 0g |
| Protein | 18,2g |
| Salt | 0,2g |
Q: När levereras mina varor?
A: När du lagt din beställning kommer vi att kontakta dig via telefon inom 1-2 dagar för att bestämma dag och tid för din hemleverans.
Q: Vad har ni för returvillkor och kvalitetsgaranti?
A: Returrätten gäller ej för livsmedel men vi erbjuder alltid en månads smak & kvalitetsgaranti om produkten är undermålig eller frostskadad så kommer vi och hämtar varorna och ersätter den med nya eller ger dig pengarna tillbaka.
Q: Hur snabbt får jag svar?
A: Du kan alltid ringa oss mellan kl 10-16 på vardagar och få svar direkt av vår kunniga personal. Du kan också maila till oss och kan då se fram emot svar inom 24h beroende på vilken tid på dygnet du skriver till oss.
Q: Är fisken färsk eller fryst?
A: Vi säljer styckfrysta kvalitetsprodukter av fisk & skaldjur som är framtagna för att underlätta för dig som kund då du bara kan ta fram några bitar ur frysen som alltid smakar bra. I många fall är vår frysta fisk bättre än den färska i både smak, kvalitet och näringsinnehåll. Färsk fisk tar åtskilliga dagar, ibland veckor innan den når fiskdisken då är vår fisk som fryses i samband med fångsttillfället mycket fräschare och håller en bättre struktur i köttet.
Kontakta oss gärna om det är något du funderar över eller behöver hjälp med.
En familj på fyra personer som äter fisk två gånger i veckan gör av med ca. 5-6 kg fisk i månaden.

